טעויות נפוצות

טעויות נפוצות שכ"כ נפוצות שהם כמעט חלק מהשפה.
מה הגובה שלך? אני מטר שמונים ושלוש. אחלה גובה
אבל השאלה עסקה בגובה והתשובה אמורה להנתן במטר ואז ס"מ
כלומר הגובה היה אמור להיות מטר שמונים ושלשה.
כמה נשאר לך לשרת? שנה ועשר .וואלה שנה ועשר מה ? ימים שבועות חודשים הכל היה אמור להיות שנה ועשרה ימים או שבועות או חודשים סביר שאותו אחד התכוון לעשרה חודשים אז אם מתכוונים לחודשים יש לומר זאת כלומר לא צריך לומר את שנה ועשרה חודשים מספיר לומר שנה ועשרה. כי לכל ברור שמדובר בטבלת יאוש של חודשים.
מה שעה? עשר ועשרה. עשרה מה? שניות דקות? בכל מקרה היה צריך להיות עשר ועשר. אפשר לברוח ולומר שהתכונתי לעשר ועשרה רגעים. אבל רגע זו לא יחידת זמן מוגדרת.
חמש שקל צריך להכנס כמות שהוא לשפה העברית כי זה חזק מכדי להוציא אותו.
אופניים חשמליות הם מוצר נפלא שמקודם כי לו ביקוש בדיוק כמו אופניים חשמליים. מה עדיף מה טוב יותר? מה מהיר יותר? אופניים שייכים לז"ז כלומר זכר זוגי ומטבע הדברים נכון לומר אופניים חשמליים. אבל המילה צמד המלים אופניים חשמליות חזק מכדי האפשרות להתעלם מהם.
המילה שעתיים נקלטה במלואה בשפה העברית למילה דקתיים יש קשיי קליטה היא חולקת את המושג שתי דקות עם המילה דקותיים שעדיין קיימת חרף היופי שבמילה דקתיים.
אני לא מרגיש טוב אומר תלמיד למורה.
המורה שואל אם אתה לא מרגיש. איך אתה יודע אם זה טוב או רע?
כלומר כדי להרגיש טוב או רע אתה צריך תחושה כלומר להרגיש רע או טוב. אולי אין הגיון במושג אני לא מרגיש טוב. אבל מבחינה לשונית זה סבבה. באותה גישה של חוסר הגיון המחיר יירד במאות אחוזים.
מה זה אומר? אז מחיר מלא של מכונית הוא נניח מאה אלף שח. ואותם מאה אלף שח הם מאה אחוזים מהמחיר. ירידה של מאה אחוז במחיר זה אומר שהמוצר נמכר חינם ירידה במחיר של מאות אחוזים חסר משמעות. אבל שוב לשונית זה סבבה.
משקה קר או שמא שתייה קרה? שתייה זו הפעולה של לגימת משקה קר או חם. השתייה עצמה היא לא קרה חמה היא פעולה טכנית של אדם צמא. ירידת שערים באג"חים השקליות מצד אג"ח נשמע כמו לשון זכר מצד שני מדובר על אגרות חוב ואלו אמורות להיות בלשון נקבה כמו שתמיד מוצגות למרות שזה צורם זה נכון. מלים בלועזית אפשר ליצור מהן פעלים אבל אי אפשר לשנות להכליל עליהן כללי בגדי כפת. בנקאי מקבל דגש קל בראש מילה אבל לא רק בצירוף כל בנקאי וּבַּנקאי האות ב של הבנקאים תהיה דגושה בראש מילה אבל גם באמצע מילה שאם לא מילה איש לא יבין מה זה בַנְקַאִי גם גם במילה פארק לא נכון לנדף את הדגש באות פ כשיש תחילית למילה פארק.